9 grudnia 2022
Dbanie o ogród, czyli podlewanie trawnika i roślin to bardzo ważna czynność w ogrodzie, którą powinno się regularnie wykonywać, aby cieszyć oczy zieloną, soczystą trawą i kolorowymi kwiatami. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, które znacząco ułatwiają to zadanie. Znaleźć można zraszacze ogrodowe wynurzalne, obrotowe, czy stacjonarne.
Rodzaje zraszaczy ogrodowych
Zraszacze ogrodowe można podzielić między innymi ze względu na typ mocowania i w obrębie tego podziału również ze względu na technikę zraszania. Poczynając od typu mocowania, można wyróżnić zraszacze ogrodowe wynurzalne, ręczne i stacjonarne.
Zraszacz ogrodowy stacjonarny
Zraszacz ogrodowy stacjonarny to określenie stosowane nieco na wyrost. Dlaczego? Można go bowiem swobodnie wyjąć z ziemi i ustawić w innym miejscu. Jeśli do podlania jest większa powierzchnia, zaleca się łączyć ze sobą kilka takich urządzeń, aby w tym samym czasie nawadniać cały teren. Zraszacze ogrodowe stacjonarne można dodatkowo podzielić na pulsacyjne, rotacyjne i wahadłowe.
Modele wahadłowe to prostokątne końcówki, które nakładane są na koniec węża ogrodowego. Idealnie sprawdzają się do podlewania trawników i delikatnych roślin. Zraszacze pulsacyjne to urządzenia, które warto wykorzystywać na większych obszarach. Z kolei rotacyjne są najrzadziej wybierane. Działają one dzięki wahadłu i głowicy, które obracają się wokół własnej osi skokowo.
Zraszacz ogrodowy obrotowy
Zraszacz ogrodowy obrotowy może być także nazywany rotacyjnym lub turbinkowym. Jest to urządzenie dalekiego zasięgu, które wykorzystuje się na dużych powierzchniach. Zraszacz obrotowy charakteryzuje się rotacyjną pracą turbiny i elastycznie regulowanym zasięgiem oraz zakresem zraszania. Swój daleki zasięg zawdzięcza dzięki wymiennym dyszom dołączonym do zestawów.
Zraszacze ogrodowe obrotowe znajdują zastosowanie w nawadnianiu obszernych trawników. Systemy oparte na urządzeniach rotacyjnych są bardzo wydajne. Podlewanie danego obszaru odbywa się zwartym i gęstym strumieniem, wyrzucanym przez obrotową głowicę.
Linie kroplujące
Linie kroplujące inaczej nawadniające często spotyka się na prywatnych ogrodach oraz uprawach komercyjnych roślin. Swoją dużą popularność zawdzięczają wysokiej wydajności. Występują one w dwóch modelach — z kompensacją ciśnienia i bez niej. Linie kroplujące najczęściej produkuje się z polietylenu, w którym zatopiono wcześniej kroplowniki. Wbudowany emiter gwarantuje długotrwałe i równomierne nawadnianie roślin.
Nawadnianie roślin liniami kroplującymi zapewnia zdecydowanie niższe zużycie wody w porównaniu z tradycyjnymi zraszaczami ogrodowymi. Takie urządzenia są bardzo uniwersalne, ponieważ można je w prosty sposób dostosować do indywidualnych potrzeb. Dzięki dodatkowym akcesoriom można kilka linii połączyć w jedną.
Wydajność i zasięg zraszaczy ogrodowych
Wydajność zraszaczy ogrodowych zależna jest od wybranego rodzaju urządzenia oraz dyszy, jaka została do niego przymocowana. Dane na temat poszczególnych dysz można znaleźć na kartach produktów. Na wydajność i zasięg zraszaczy ogrodowych ma wpływ także ciśnienie wody. Dlatego bardzo ważne jest to, aby podczas montażu instalacji nawadniającej sprawdzić ciśnienie i przepływ wody w źródle. Jeśli okaże się to konieczne, trzeba będzie zaopatrzyć się w specjalną pompę, która zapewni odpowiednie ciśnienie.