System nawadniania szklarni — o czym warto wiedzieć?

W systemach upraw szklarniowych niezwykle istotne jest zadbanie o odpowiedni poziom wilgotności i nawodnienia roślin. Odseparowanie gruntu i upraw od naturalnych opadów wymusza zastosowanie specjalistycznych systemów nawadniających w uprawach szklarniowych. Jednym z takich rozwiązań, jest system nawadniania kropelkowego.

Nawadnianie szklarni i tunelu foliowego — wykorzystaj system nawadniania kropelkowego
Instalacja kropelkowego systemu nawadniania w tunelu foliowym lub w szklarniach to opłacalna inwestycja, która w dłuższej perspektywie czasu zwraca się finansowo. W dodatku dzięki niej zabiegi pielęgnacyjne i nawadnianie roślin jest znacznie wygodniejsze. Podlewanie ręczne wężem ogrodowym lub konewką jest mało efektywne. Co prawda rośliny dostają znaczną ilość wody, jednak w większości przypadków jest to nadgorliwe i losowe podlewanie, przez co dochodzi do strat wody. To między innymi z tych powodów najczęściej wybierany jest system nawadniania kropelkowego przez właścicieli ogrodów.

Czym jest nawadnianie kropelkowe?

Podlewanie kropelkowe jest techniką nawadnianiach upraw szklarniowych, ogrodowych i na plantacjach oraz sadach przy pomocy systemu aplikującego wodę w postaci małych kropelek. Najczęściej do formowania kropli wykorzystuje się kroplowniki, aczkolwiek w niektórych przypadkach stosuje się również mikrozraszacze. Dzięki takim urządzeniom krople wody są powoli i precyzyjnie aplikowane do gleby, co przekłada się na optymalny poziom jej wilgotności.

Kroplowniki lub mikrozraszacze wpina się w rury doprowadzające wodę w dowolne miejsce, choć do nawadniania kropelkowego upraw zasadzanych w rzędach bardzo często wykorzystuje się także linie i taśmy kroplujące, w których kroplowniki są fabrycznie umieszczone w ściankach rur.

Zalety nawadniania kropelkowego

W uprawach szklarniowych i tunelach foliowych świetnie sprawdza się nawadnianie kropelkowe. Pozwala ono na znaczne oszczędności wody — mogą one wynosić nawet do 60% w porównaniu do podlewania ręcznego albo przy pomocy zraszaczy lub deszczowni. Ponadto woda aplikowana kropelkowo ulega mniejszemu parowaniu (szczególnie istotne gdy panują wysokie temperatury). Tego typu system nawadniania szklarni i tunelu foliowego daje również dużą oszczędność czasu, ponieważ ręczne podlewanie nawet niewielkiego skrawka ogrodu może zająć kilkanaście albo kilkadziesiąt minut.

W nawadnianiu kropelkowym można także znaleźć pozytywne aspektu z punktu widzenia roślin. Wynika to z faktu, że woda aplikowana jest bezpośrednio do gleby, dzięki czemu nie są one zwilżane nadziemne części roślin — łodygi, kwiaty, owoce i liście. To sprawia, że są one mniej podatne na choroby grzybowe, a także na poparzenia promieniami słonecznymi, które skupiałyby się na kroplach wody. Nawadnianie kropelkowe umożliwia jednocześnie aplikować nawozy. Należy jednak pamiętać o tym, aby były to preparaty łatwo rozpuszczalne w wodzie. W przeciwnym razie może dochodzić do zatykania otworów w systemie nawadniania.

Prosty system nawadniania szklarni — elementy

Najbardziej znane rodzaje systemu kropelkowego to linie, taśmy i węże kroplujące. Najprostsze systemy składają się z rur i mikrorur odprowadzających wodę oraz kroplowników, które zmniejszają szybkość wyciekania wody. Poszczególne elementy stabilizowane są za pomocą specjalnych szpilek. Warto także pamiętać o tym, aby zainstalować reduktor ciśnienia, ponieważ nawadnianie kropelkowe jest systemem niskociśnieniowym. W skład systemu sterującego wchodzi sterownik z transformatorem, zawory elektromagnetyczne i wyłącznik nawadniania.

Sprawdź opinię

bądźmy w kontakcie!

Dane kontaktowe

Zainteresowała Cię nasza oferta? Zadzwoń, napisz maila lub odwiedź nas w jednym ze stacjonarnych oddziałów w celu omówienia jej szczegółów i sporządzenia dokładnej wyceny.

Wodnik sopot

Umówmy wizytę!

Zależy Ci na spersonalizowanym systemie nawadniania? Wypełnij formularz kontaktowy, a my przygotujemy ofertę dopasowaną do Twoich indywidualnych potrzeb.