System nawadniania działki — jak zaoszczędzić cenny czas i wodę?

Systemy nawadniania ogrodów są niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Prawidłowo zaprojektowane pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze, dostarczają roślinom optymalną ilość wody i wykluczają ryzyko, że trawa i kwiaty uschną w trakcie dłuższej nieobecności domowników. Dlaczego warto zainwestować w automatyczne nawadnianie ogrodu? Czy systemy nawadniające pozwalają zaoszczędzić wodę?

Dlaczego warto zainwestować w system nawadniania ogrodu?

System nawadniający do ogrodu przynosi wiele różnych korzyści. Przede wszystkim jest on automatycznie sterowany. Do automatyki można podłączyć czujniki deszczu czy też wilgotności. Dzięki temu można jeszcze dokładniej dobrać odpowiednią ilość wody do nawadniania ogrodu i roślin. Sterowniki umożliwiają także podlewanie ogrodu w wyznaczonych godzinach.

Trawnik powinien być nawadniany w porannych godzinach, ponieważ nie naraża się korzeni na atak grzybów, czy gnicie. Podlewanie w ciągu dnia, przy pełnym słońcu, sprawi, że trawa się spali i zrobi żółta. Zastosowanie linii kroplujących lub też zraszaczy ogrodowych, które są sterowane automatycznie, zmniejszy zużycie wody. Oczywiście można skorzystać z podłączenia węża ogrodowego, ale ilość wody, jaką zużywa, jest znacznie większa.

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu?

Systemu nawadniania trawników i roślin zaczyna się od wykonania projektu. Ważne jest, aby zraszacze odpowiedzialne za podlewanie obejmowały swoim zasięgiem większość powierzchni gruntu. Aby to dobrze zrobić, niezbędna jest wiedza i doświadczenie w tego typu projektach. W obecnych czasach można jednak pomóc sobie, wykorzystując rozwiązania dostępne online. Dzięki temu możliwe jest oszacowanie liczby punktów wypływu wody i ich rozmieszczenie.

Nawadnianie ogrodu za pomocą odpowiedniego systemu wymaga kilku podstawowych elementów. Przede wszystkim niezbędne są rury zasilające, które pozwolą na podłączenie urządzeń nawadniających. Ponadto w skład wchodzi jeszcze linia kroplująca lub zraszacze, a także pompa i rozdzielacz. Z pozoru brzmi to bardzo prosto, ale połączenie wszystkiego okazuje się skomplikowane. Ilość niezbędnych elementów zależy także od rozległości instalacji.

Po podłączeniu systemu nawadniania ogrodu należy pamiętać o wykonaniu pomiaru wilgotności gleby. Dzięki temu możliwe będzie ustawienie optymalnej ilości wody niezbędnej do podlewania roślin. Można również dokupić do zestawu czujnik wilgotności gleby, który będzie zabezpieczał ogród przed nieuzasadnionym nawadnianiem.

Jak zaoszczędzić wodę przy korzystaniu z systemu nawadniania ogrodu?

System nawadniania ogrodu to inteligentna instalacja, która zużywa znacznie mniej wody niż tradycyjne rozwiązanie. Oszczędzanie wody można zwiększyć jeszcze bardziej. Przede wszystkim ważne jest to, aby zadbać o odpowiednie ustawienie i kalibrację systemu. Dodatkowo do nawadniania ogrodu można wykorzystać wodę deszczową. Dzięki temu rachunki za zużycie wody ulegną jeszcze większemu obniżeniu.

Sprawdź opinię

bądźmy w kontakcie!

Dane kontaktowe

Zainteresowała Cię nasza oferta? Zadzwoń, napisz maila lub odwiedź nas w jednym ze stacjonarnych oddziałów w celu omówienia jej szczegółów i sporządzenia dokładnej wyceny.

Wodnik sopot

Umówmy wizytę!

Zależy Ci na spersonalizowanym systemie nawadniania? Wypełnij formularz kontaktowy, a my przygotujemy ofertę dopasowaną do Twoich indywidualnych potrzeb.