Idealny trawnik — porady

Każdy posiadacz swojego ogrodu chce, aby znajdowała się w nim idealna trawa. Perfekcyjnie zagęszczona i przystrzyżona, co sprawia, że cała aranżacja terenu będzie wyglądała niezwykle efektownie. Założenie i pielęgnacja trawnika przy domu wymaga nie tylko systematycznej pracy, ale także wiedzy i praktycznych umiejętności. W tym artykule prezentujemy, jak stworzyć idealny trawnik przy domu oraz jak o niego dbać.

Jak wygląda idealna trawa?

Idealny trawnik przy domu jest przede wszystkim zadbany i starannie pokryty równą, mocną trawą w soczyście zielonym kolorze. Powinien on przypominać słynny doskonały trawnik angielski lub idealną murawą ze stadionu. Patrząc na niego, powinno się mieć ochotę chodzenia po nim boso i rozkoszować miękkością trawy. Oczywiście, utrzymanie takiej połaci zieleni wymaga bardzo dużo pracy, a także cierpliwości. Na rynku do wyboru są różne rodzaje trawy, która dodatkowo dostępna jest w postaci nasion, jak i gotowych do wyłożenia rolek. Co istotne, w drugim przypadku, jeśli przestanie się dbać o swój idealny trawnik, bardzo szybko zamieni się on w nieestetyczne kępy. Plan pielęgnacji ogrodu powinien być dostosowany do pory roku, dzięki czemu przez cały sezon będzie można cieszyć się perfekcyjnie wyglądającym trawnikiem.

Jak zrobić idealnie równy trawnik?

Jeśli chce się mieć doskonały trawnik w swoim ogrodzie, to trzeba przede wszystkim zadbać o odpowiednie przygotowanie terenu. Ziemia, na której ma wyrosnąć idealna trawa, powinna zostać przekopana lub przeorana oraz wolna od kamieni, korzeni, gruzu i pasożytów. Optymalny odczyn pH powinien oscylować w granicach 6. Dlatego istotne jest to, aby zawczasu sprawdzić, czy gleba jest kwaśna, czy zasadowa. Odpowiedni termin i technika siewu ma duże znaczenie. To właśnie od tych czynników zależy, czy wszystkie nasiona zdążą wykiełkować. Aby uzyskać doskonały trawnik, należy wykonywać płytki siew, ponieważ nasiona trawy są bardzo małe. Nie powinno się wykonywać tej czynności w okresach suszy. Optymalnym terminem jest wiosna oraz przełom lata i jesieni.

Idealny trawnik krok po kroku

Pierwsze trzy kroki związane z tym, jak stworzyć idealny trawnik, zostały opisane powyżej. W kolejnych etapach należy zadbać o odpowiednie nawodnienie. Aby rośliny miały optymalne warunki do wzrostu, gleba musi być dobrze nawilżona. Podlewanie i nawożenie są szczególnie istotne w pierwszych tygodniach rozwoju trawy. Dzięki specjalnie dedykowanym nawozom nie tylko wspomaga się rozwój trawy, ale także zwiększa jej konkurencyjność względem chwastów. Ponadto pozwalają one chronić idealny trawnik przed różnego rodzaju chorobami i szkodnikami. Należy jednak pamiętać, że nawożenie musi być dostosowane do gatunku trawy i rodzaju gleby. Nie można także zapominać o regularnym przycinaniu trawy. Dzięki temu zwiększy się intensywność jej rozwoju i poprawi zwięzłość trawnika. Koszenie to czynność, którą pierwszy raz powinno się wykonać, gdy idealny trawnik osiągnie wysokość 10 cm. Powinno się go skrócić mniej więcej o połowę, natomiast w późniejszych okresach o jedną trzecią długości. Tak przeprowadzane zabiegi pozwolą stworzyć estetyczny i zdrowy trawnik w ogrodzie.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności serwisu.

    Zadzwoń teraz