Noże do kosiarki automatycznej — czyszczenie i ostrzenie

Kosiarki automatyczne, czyli inaczej roboty koszące, stają się coraz popularniejszym wyborem posiadaczy zarówno dużych, jak i małych ogrodów oraz trawników. Świetnie sprawdzają się w swojej roli, zapewniając komfort i wygodę za sprawą braku konieczności ich obsługi. Co jednak ważne, wiele osób zapomina o tym, że tak samo, jak standardowa kosiarka, tak i robot koszący wymaga tego, aby o niego zadbać. Najważniejszym jego elementem jest nóż, który pozwala przycinać trawę na odpowiednią długość. Dlatego ważne jest to, aby w tego typu urządzeniach regularnie je czyścić, a gdy zajdzie konieczność – naostrzyć.

Dlaczego warto dbać o noże robotów koszących?

Noże do kosiarek to elementy, które wymagają kontroli i konserwacji. Istotne jest to ze względów bezpieczeństwa. Ponadto regularne dbanie o ostrza zagwarantują równo przystrzyżony trawnik i jego estetyczny wygląd dzięki dobrze działającej kosiarce, która będzie mogła spełniać swoje główne funkcje. Ważne jest więc to, aby najlepiej po każdorazowym koszeniu powierzchni trawiastej wyczyścić spód i wnętrze kosiarki z resztek trawy oraz zabrudzeń. Dzięki temu zapobiega się powstawaniu korozji na nożach, ich szybszemu stępieniu i zapewni efektywną oraz bezpieczną pracę. Oczywiście dbanie o noże to również poprawa jakości koszenia i równomiernego cięcia. Warto także dodać, że takie elementy są kosztowne, a tańsze zamienniki nie będą tak efektywne, jak oryginalne części.

Kiedy i jak czyścić noże?

Nie ma na to jednej konkretnej odpowiedzi, ale zaleca się, aby czyszczenie było wykonywane regularnie po każdorazowym przycinaniu trawy. To z kolei związane jest z intensywnością użytkowania kosiarki. Niektóre trawniki przycina się raz na dwa tygodnie, inne z kolei raz na tydzień. Czyszczenie noży nie jest skomplikowanym procesem, ale ze względu na ostre zakończenia należy zachowywać ostrożność.

Czyszczenie i ostrzenie ostrza krok po kroku

Jak wyczyścić i naostrzyć noże do kosiarki automatycznej? Przede wszystkim należy ją odpowiednio zabezpieczyć, a więc odłączyć od zasilania. W kolejnym kroku usuwa się noże z kosiarki i dokładnie czyści przestrzeń z trawy, brudu oraz innych zanieczyszczeń. Tak samo należy postąpić z nożami. Wykorzystać to tego celu można samą wodę, a w przypadku trudniejszych do usunięcia zabrudzeń lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie dedykowanych detergentów. Po osuszeniu noży można przystąpić do ich ostrzenia. W przypadku braku odpowiednich narzędzi do tego zadania można skorzystać z pomocy specjalistów, którzy mają również odpowiednią wiedzę na temat tego, jak to zrobić. Ostatnim krokiem jest założenie noży na kosiarkę.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności serwisu.

    Zadzwoń teraz