Jak dbać o podziemny system nawadniania trawnika, aby działał bez zarzutu?

Montaż podziemnego systemu nawadniania trawnika to przede wszystkim zapewnienie sobie wygody, komfortu i oszczędności czasu oraz wody, co związane jest z automatycznym podlewaniem. Taki system nawadniania trawnika najlepiej wykonać jeszcze przed urządzeniem swojego ogrodu. Wtedy też znacznie łatwiej jest ułożyć rury pod nawierzchniami i przeprowadzić kable sterujące elektrozaworami, które odpowiedzialne są za uruchamianie sekcji podlewania. Uniknie się wtedy także przekopywania trawnika czy też rabat. Aby podziemny system nawadniania trawnika spełniał swoją funkcję, niezbędne jest przeprowadzanie regularnych kontroli i konserwacji.

Regularne kontrole i konserwacje system nawadniania trawnika

Odpowiednie nawodnienie trawnika ma ogromne znaczenie w kontekście jego estetyki. Zaletą podziemnego systemu jest to, że najczęściej wyposaża go w czujnik deszczu, linie kroplujące i dodatkową automatykę, co sprawia, że cała instalacja jest wygodna w użytkowaniu i zapewnia oszczędność wody. Ponadto można go rozkładać bez ograniczeń co do metrażu instalacji – bez problemu sprawdzi się w obsłudze nawet dużej powierzchni. Istotną rzeczą w aspekcie podziemnego systemu nawadniania trawnika jest to, aby był on regularnie kontrolowany i konserwowany. W przypadku nieszczelności, czy wycieków, należy niezwłocznie naprawić uszkodzenia. Dysze nawadniające powinny być oczyszczane i przepłukiwane, aby mogły efektywnie podlewać cały trawnik. Warto także zadbać o regulację czasu nawadniania w zależności od danej pory roku. Określony czas działania systemu sprawi, że trawa nie będzie nadmiernie, ani zbyt mało podlewana.

Podziemny system nawadniania trawnika a pory roku

Układając instalację, której zadaniem będzie automatyczne podlewanie trawnika, należy uwzględnić pory roku z jeszcze jednego względu. Otóż przed przymrozkami wszystkie rury muszą być przedmuchane, aby były suche. Można także zamontować zawór odwadniający, który wyręczy użytkownika z tego zadania. Ponadto zimą nie może się znajdować w rurach woda. W przeciwnym razie zamrozi się ona i w efekcie rozsadzi rury. Warto także dodać, że do podziemnego systemu nawadniania trawnika można zamontować zawór pozwalający na podłączenie kompresora. Wtedy także możliwe będzie przedmuchiwanie rur z resztek wody.

Zużycie wody, ciśnienie wody i zraszacze — stałe monitorowanie

Podziemny system nawadniania trawnika to kompleksowa instalacja, w skład której wchodzi wiele elementów. Ich jakość oraz wydajność w znacznym stopniu wpływa na ogród i jego wygląd. Dlatego też tak istotne jest to, aby stale monitorować podziemny system nawadniania trawnika. Dzięki temu można uniknąć awarii lub w krótkim czasie zdiagnozować i naprawić usterkę. Warto dodatkowo upewnić się, czy woda nie jest zbyt twarda albo nie zawiera zbyt dużo wapnia, co mogłoby prowadzić do korozji i uszkodzenia systemu nawadniania.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności serwisu.

    Zadzwoń teraz