Nawadnianie warzywniaka – jak to robić?

Coraz więcej osób decyduje się na uprawę warzyw w przydomowych ogródkach. Stanowią one najważniejsze źródło witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Amatorzy warzyw obawiają się kupować je w sklepach i hipermarketach z uwagi na traktowanie ich różnymi środkami ochrony roślin, nawozami i konserwantami, które nie są bezpieczne dla naszego zdrowia.

Stąd decyzje o założeniu warzywnika.Pamiętaj jednak, że aby cieszyć się zdrowymi, warzywami musisz zadbać o ich właściwe nawodnienie. Szczególnie teraz, gdy lato bywa bardzo suche i gorące.

Nawadnianie warzywniaka – jak to robić?

Bez względu na to, czy masz zamiar uprawiać warzywa na grządkach, w skrzyniach, czy na swoim balkonie musisz zadbać o odpowiednią ilość wody w glebie. Woda jest źródłem życia i musimy zapewnić roślinom odpowiednią jej podaż.

Jak często podlewać warzywniak?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko jest uzależnione od rodzaju gleby, w której rosną Twoje warzywa i stopnia jej wilgotności. Jeżeli masz problem z określeniem tych parametrów znajdziesz u nas czujniki wilgotności gleby.

Pamiętaj, że zarówno przesuszenie jak i przelanie jest niekorzystne dla Twoich warzyw. Przelane warzywa zaczną gnić. Z kolei nadmierne przesuszenie gleby spowoduje, że woda trudniej będzie wsiąkać do głębszych warstw, co jest równoznaczne z obumarciem sadzonek lub niskimi plonami. Warzywa rzadko i skąpo podlewane są twarde, łykowate, mają grubą i niesmaczną skórkę, gdyż w ten sposób bronią się przed towarzyszącą im przez większość okresu wzrostu suszą.

Kolejny czynnik warunkujący częstotliwość podlewania warzyw to ich rodzaj. Niektóre warzywa wymagają częstego podlewania i dużej ilości wody. Do tej grupy zaliczamy rośliny dyniowate: ogórki, cukinie, dynie oraz pomidory. W ich uprawie istotne jest również odpowiednie nawożenie, cieniowanie i zapobieganie chorobom.

Podlewanie warzyw – rano czy wieczorem?

Najlepsze pory na podlewanie warzyw to bardzo wczesny ranek lub późne popołudnie. Korzystając z systemów automatycznego nawadniania nie musisz pamiętać o tym, żeby nie lać wody na liście, ponieważ system jest tak skonstruowany, że doprowadza wodę bezpośrednio do gleby. Podlewając rośliny po liściach doprowadzamy do szybkiego porażenia przez choroby, które skracają żywotność rośliny i ich plonowanie.

Dlaczego warto stosować automatyczne nawadnianie warzywniaka?

Przedstawimy Wam zalety automatycznego nawadniania warzywnika w kilku punktach:

  1. Dzięki temu systemowi skutecznie zapobiegacie rozwojowi chorób i chwastów. Nawadniając w ten sposób rośliny nie zalewacie wodą całych połaci terenu, przez co chwasty mają trudniejsze warunki do kiełkowania. Brak zraszania liści zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób i poparzenia liści przez słońce. Woda pryskająca pod dużym ciśnieniem z węża ogrodowego lub spryskiwacza jest idealnym nośnikiem zarodników grzybów z rośliny na roślinę.
  2. Ochrona roślin przed połamaniem – zbyt duże ciśnienie wody może uszkodzić szczególnie młode i delikatne sadzonki.
  3. Podlewanie wody szerokim i silnym strumieniem węża ogrodowego może spowodować przenikanie zbyt dużej ilości wody do gleby i wypłukiwanie z niej składników odżywczych. Gleba ulega dużemu zagęszczeniu, przez co rośliny mają problem z jej pobieraniem, a nie odpowiednio napowietrzone korzenie zaczynają gnić.
  4. I wreszcie na koniec – oszczędzasz cenną wodę i czas! Nie musisz stać przy warzywniku z wężem w ręku, narażony na ukąszenia aktywnych wczesnym rankiem i wieczorem meszek i komarów.
Sprawdź opinię

bądźmy w kontakcie!

Dane kontaktowe

Zainteresowała Cię nasza oferta? Zadzwoń, napisz maila lub odwiedź nas w jednym ze stacjonarnych oddziałów w celu omówienia jej szczegółów i sporządzenia dokładnej wyceny.

Wodnik sopot

Umówmy wizytę!

Zależy Ci na spersonalizowanym systemie nawadniania? Wypełnij formularz kontaktowy, a my przygotujemy ofertę dopasowaną do Twoich indywidualnych potrzeb.