5 czerwca 2023
Nawadnianie kropelkowe z beczki jest metodą umożliwiającą systematyczne podlewanie wyznaczonej powierzchni bez większego wkładu własnej pracy. Taki system nawadniania kropelkowego z beczki zapewnia optymalną dystrybucję wody, która bezpośrednio wpływa pod krzewy, owoce i warzywa, a także kwiaty i inne rośliny. Jak do takiego celu wykorzystać deszczówkę?
Deszczówka jako źródło wody do systemu nawadniania kropelkowego z beczki
Deszczówka to potoczna nazwa od wody deszczowej, aczkolwiek można ją pozyskiwać nie tylko z opadów deszczu, ale także i śniegu czy gradu. Jej skład jest mocno powiązany z czystością i jakością powietrza, które panuje w trakcie opadów. Woda opadowa cechuje się wysoką zawartością gazów, między innymi azotu, tlenu oraz dwutlenku węgla. Ponadto może zawierać pyłki roślinne, sadzę i wiele różnych mikroorganizmów oraz mikroelementów.
Deszczówka, mimo że nie nadaje się do picia, to może być wykorzystywana przez zestaw nawadniania kropelkowego z beczki. Przede wszystkim jest ona miękka i nie zawiera magnezu oraz wapnia.
Zestaw do nawadniania kropelkowego z beczki — korzyści
Nawadnianie kropelkowe z beczki to przede wszystkim bardzo duża oszczędność wody. W tym celu można wykorzystać pokaźny zbiornik, a nawet taki, który będzie miał pojemność większą niż tysiąc litrów. Podczas intensywnych opadów deszczu, które w polskim klimacie zdarzają się dosyć często, nietrudno o wypełnienie beczki.
Nawadnianie kropelkowe to również redukcja rachunków za wodę. Ponadto zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych przekłada się na dbałość o środowisko naturalne, a także poprawę jakości gleby oraz zdrowia roślin. Nawadnianie kropelkowe to nie tylko korzyści związane z rachunkami, ale także mniej pracy, ponieważ jest to system, który nie potrzebuje dodatkowej obsługi przez człowieka.
Jak zbierać deszczówkę do beczki?
Najprostszym sposobem zbierania deszczówki jest oczywiście podstawienie zbiornika na wodę pod wylot rury spustowej, która odprowadza wodę z rynien. Taki zestaw do nawadniania kropelkowego z beczki jest najprostszym rozwiązaniem, ale nie jest ono pozbawione wad. Wylot rury spustowej z reguły znajduje się nisko nad ziemią, więc ma się ograniczone możliwości co do pojemności zbiornika. Ponadto taki system nie pozwala na nawadnianie kropelkowe grawitacyjne z beczki. Na ogół kłopoty mogą sprawiać jeszcze zanieczyszczenia, które będą gromadzić się w systemie rynien i spływać do zbiornika.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie nawadnianie kropelkowe z beczki podłączonej do rury spustowej z wykorzystaniem zbieracza wody deszczowej. To niewielkie urządzenie wyłapujące spływającą deszczówkę i przekazujące ją do beczki. Użycie takiego zbieracza rozwiązuje również problem zanieczyszczenia wody i przepełnienia zbiornika.