Jak zaplanować nawadnianie ogrodu?

Jak zaplanować nawadnianie ogrodu?

Bez nawadniania ciężko jest sprawić, aby ogród przetrwał. Od czasów starożytnego Egiptu dobre rozprowadzenie odpowiedniej ilości wody stanowiło wyzwanie, z którym ludzie borykali się na przestrzeni wieków. Pomimo nowych technologii wyzwanie to pozostało z nami. Zatem nasuwa nam się pytanie jak zaplanować system nawadniania ogrodu. Do tego zadania można podejść na dwa sposoby. Pierwszy sposób dotyczy sytuacji, gdy posiadamy już gotowy, urządzony ogród. Drugie podejście natomiast dotyczy kwestii, gdy zaczynamy dopiero planować ogród naszych marzeń.

Jak zrobić system nawadniania?

Podlewając ręcznie nasz ogród często zastanawiamy się w jaki sposób można by usprawnić ten proces lub czy system nawadniający zrobiłby to dokładniej. Dochodzimy w pewnym momencie do wniosku, że taki system mógłby nawodnić ogród efektywniej, lecz nie posiadamy wiedzy specjalistycznej, aby móc go stworzyć. Przede wszystkim działania zaczynają się od dokładnego planowania. Wykwalifikowany pracownik przedstawia wstępny szkic projektu, ukazując wszystkie potrzebne instalacje i parametry. Po stworzeniu docelowego projektu przychodzi czas na zamontowanie instalacji. Z zachowaniem najwyższych środków ostrożności względem roślin, rozmieszczone zostają rury, zraszacze oraz linie kroplujące. W ten sposób powinno się działać, gdy nasz ogród jest już urządzony i chcemy do niego zamontować system nawadniania.

Powstaje jednak pytanie co zrobić, gdy ogród nie jest jeszcze skończony. W takiej sytuacji również powstaje projekt, lecz w oparciu o schemat roślin i krzewów, które mają dopiero zostać zasadzone. W fazie wykonawczej koordynowane są działania firm zajmujących się sadzeniem roślin oraz specjalistów od tworzenia systemów nawadniania. Tak należy podejść do sprawy, gdy nasz ogród jest dopiero w fazie planowania i rozmieszczania poszczególnych elementów.

Ile kosztuje nawadnianie ogrodu?

Cena systemu nawadniania nie jest z góry ustalona, gdyż jest zależna od wielu czynników. Pierwszym z nich jest metraż naszej działki, ponieważ występują odrębne ceny dla parceli o różnej wielkości. W tym przypadku przelicza się cenę za metr kwadratowy. Następnym czynnikiem jest to, co się znajduje w naszym ogrodzie (lub dopiero ma się w nim znaleźć). Mowa tu o wszelakich kwiatach, krzewach, drzewach, dekoracjach itp. Ostatnim aspektem jest standard systemu, który będzie pasował najlepiej do naszego ogrodu. To jakie będą jego elementy składowe, jakie funkcje będzie posiadał i z czego będzie on stworzony są tylko podstawowymi kwestiami związanymi z wyborem całego systemu.

W momencie planowania systemu nawadniania ogrodu należy uwzględnić wiele zmiennych, kluczowych dla całego przedsięwzięcia. Przede wszystkim trzeba zaplanować budżet, rozplanować działkę wraz z roślinami oraz stworzyć wstępny schemat. W tej kwesGi najlepiej poradzić się specjalistycznych firm zajmujących się profesjonalnie tą dziedziną.

Sprawdź opinię

bądźmy w kontakcie!

Dane kontaktowe

Zainteresowała Cię nasza oferta? Zadzwoń, napisz maila lub odwiedź nas w jednym ze stacjonarnych oddziałów w celu omówienia jej szczegółów i sporządzenia dokładnej wyceny.

Wodnik sopot

Umówmy wizytę!

Zależy Ci na spersonalizowanym systemie nawadniania? Wypełnij formularz kontaktowy, a my przygotujemy ofertę dopasowaną do Twoich indywidualnych potrzeb.