Pielęgnacja trawnika jesienią — skuteczne porady

Kolorowe liście na drzewach oraz niższa temperatura to sygnały do tego, że zima jest coraz bliżej. Pielęgnacja trawnika jesienią jest jedną z tych aktywności, które wykonujemy, żeby w gotowości stawić czoła mroźnym dniom. Na jesienny okres składa się wiele aspektów, a przygotowanie trawnika do zimy jest jednym z nich.

Jak przygotować trawnik na zimę?

Pielęgnacja trawnika jesienią niesie ze sobą wiele obowiązków umożliwiających odpowiednie przygotowanie trawnika do zimy. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • Podlewanie – warto pamiętać, że nadmierna wilgoć zimą może spowodować uszkodzenia trawnika.
  • Nawożenie – trawa zimą potrzebuje składników odżywczych, dlatego zaleca się używać nawozów z długotrwałym działaniem.
  • Koszenie – ostatnie powinno zostać wykonane w momencie, w którym trawa osiągnie optymalną wysokość, zazwyczaj między 5 a 7 centymetrów.
  • Wertykulacja i aeracja trawnika jesienią – uprzednie odciążenie trawnika z nadmiaru mchu i filcu, a następnie napowietrzenie gleby są kluczowe dla optymalnego wzrostu trawy.

Zastosowanie się do powyższych czynności zgodnie z zaleceniami odpowiednio przygotuje każdy trawnik na mroźne zimowe dni i sprawi, że wiosną będzie emanował piękną soczystą zielenią rodem z katalogów.

Wertykulacja trawnika jesienią

Aeracja trawnika jesienią wymaga uprzedniej wertykulacji. Polega ona na delikatnym nacinaniu powierzchni trawnika w celu pozbycia się nadmiaru mchu i filcu. Można to zrobić ręcznie przy pomocy grabi, aczkolwiek w celu uzyskania jak najlepszych efektów polecamy skorzystać z profesjonalnego wertykulatora.

Koszenie trawnika przed zimą

Pielęgnacja trawnika jesienią to przede wszystkim koszenie trawy. Trawa jesienią nie rośnie tak szybko jak latem dlatego też częstotliwość, z jaką będziemy ją kosić, jest mniejsza.

Trawnik na jesień powinien mieć wysokość około 3–4 centymetry co pomoże w uniknięciu problemów spowodowanych przez pleśń śniegową, a ostatnie koszenie najlepiej wykonać pod koniec października, ewentualnie na początku listopada jeśli temperatury są w miarę wysokie.

Trawa jesienią – ostatnie nawożenie

Trawa jesienią nie zawsze wymaga nawożenia, lecz jest to zabieg korzystny zwłaszcza jeśli trawnik przed zimą jest słabo zakorzeniony, bowiem w skład jesiennych nawozów głównie wchodzą – fosfor i potas. Dzięki temu możliwe jest umocnienie zakorzenienia trawnika bez nadmiernej stymulacji jego wzrostu, który powodują, chociażby nawozy z azotem.

Ostatnie nawożenie trawnika przed zimą powinno natomiast odbyć się najpóźniej z początkiem października. Warto pamiętać, żeby używać mniejszej ilości nawozu w stosunku do poprzednich miesięcy.

Do kiedy podlewać trawnik jesienią?

Podlewanie trawnika na jesień powinno trwać tak długo jak pozwalają na to temperatury. Bazując na długoterminowych prognozach pogody, należy zaprzestać podlewania na kilka tygodni przed spodziewanym spadkiem temperatury w okolice zera. Pozwoli to uniknąć potencjalnych uszkodzeń.

Sprawdź opinię

bądźmy w kontakcie!

Dane kontaktowe

Zainteresowała Cię nasza oferta? Zadzwoń, napisz maila lub odwiedź nas w jednym ze stacjonarnych oddziałów w celu omówienia jej szczegółów i sporządzenia dokładnej wyceny.

Wodnik sopot

Umówmy wizytę!

Zależy Ci na spersonalizowanym systemie nawadniania? Wypełnij formularz kontaktowy, a my przygotujemy ofertę dopasowaną do Twoich indywidualnych potrzeb.